ارتباطات از اصلی ترین ارکان تجارت و کسب وکار امروز محسوب می شوند. اگر کارآفرین هستید یا قصد راه اندازی یک مجموعه را دارید، داشتن شبکه کارآفرینی قوی به شما کمک می کند تا ارتباطات با ارزشی با سایر مالکان کسب وکار و کارافرینان بر قرار کنید. انواع مختلف شبکه های کارآفرینی با نوجه به مدت زمان فعالیت، نوع صنعت و سطح تجربیات افراد می تواند در کارتان به شما کمک کرده و در زمان های مواجه با مشکل، راه حل های موثری به شما ارائه کند.

برخی مواقع سوال پرسیدن از کسانی که در حیطه ای مشابه ما فعالیت داشتند و مسیری که در ذهن ماست را زودتر طی کرده اند، بطور شگرفی می تواند به ما کمک کند.

در مقاله حاضر ۵ راهکار ساده برای ساخت شبکه کارآفرینی معرفی می شود:

۱- با کار و کسب های محلی تان آشنا شوید.

چند میلیون کار و کسب کوچک در کشور وجود دارد، ممکن است بسیاری از افراد کارافرین هم در محل زندگی شما حضور داشته باشند. جستجوی آنلاین در محل زندگی تان برای شرکت در رویدادها و سمینارهای کارآفرینی می تواند مفید بوده و فضاهای گسترده ای برای ارتباط و شبکه سازی ایجاد نماید.

از معرفی خودتان به عنوان مالک یک مجموعه و توضیح درباره برندتان، نترسید. این کار می تواند پتانسیل ارتباطی مفید و سودمندی باشد. یک معرفی ساده میتواند فرصتهای جدیدی را پیش روی شما بگذارد.

۲- در اجتماعات آنلاین فعال باشید.

فعال بودن در فضای آنلاین به شما این امکان را می دهد با مالکان کار و کسب در سراسر جهان در ارتباط باشید. شما می توانید سوالاتی از آنها بپرسید، دیدگاههایتان را به اشتراک بگذارید و روابط بلند مدت با آنها را توسعه بخشید. دیگر کارافرینان نیز متوجه فعالیت شما می شوند و تبلیغات دهان به دهان درباره شما بیشتر خواهد شد.

۳- با هر کس که روبرو شدید در مورد کارتان صحبت کنید.

با چه تعداد افراد در روز مواجه می شوید؟ هر شخص پتانسیل برای ایجاد یک ارتباط جدید است، خواه اینکه خارج از محل کار در حال استراحت و تفریح هستید یا در فرودگاه منتظر پروازتان هستید. نوجه داشته باشید هر کس می تواند افراد دیگری را به شما معرفی کند.

وقتی مرتباً با دیگران ارتباط برقرار کنید، مکالمه با افراد غریبه برای شما تبدیل به عادت خواهد شد. ارتباطات جدید ایجاد نمی شوند مگر اینکه شما این جسارت را در خود ایجاد کنید که با افراد جدید آشنا شوید.

۴- در شبکه های اجتماعی فعال باشید.

شبکه های اجتماعی توئیتر، اینستاگرام، فیس بوک و لینکدین و … هر کدام به نحوی شما را با دیگر کارآفرینان مرتبط می کنند و علاوه بر این به راحتی از طریق این شبکه ها می توانید خودتان را معرفی کرده و بهترین ویترین برای یرند شما محسوب می شوند.

اگر تمایل به همکاری با کارآفرینی خارج از محل زندگی تان دارید، از این شبکه ها برای برقراری ارتباط استفاده کنید. این روزها شبکه های اجتماعی ارتباطات را بسیار آسان و قابل دستیابی نموده اند.

اگر یک کارافرین خاص وجود دارد که خارج از بازار شماست شبکه ارتباطی برقرار کنید، از شبکه های اجتماعی کمک بگیرید. شبکه های نتورکی ارتباط برای هر کس بدون توجه به موقعیت جغرافیایی را راحت می کند .

۵- بطور پیوسته با شبکه ارتباطی تان درگیر باشید.

پیگیری و درگیر بودن با شبکه کاری تان به اندازه ایجاد آن مهم است. وفتی با یک فرد جدید آشنا می شوید، مهم است که ظرف مدت ۲۴ ساعت با آن فرد ارتباط برقرار کنید ولی پس از ارتباط اولیه نیز نباید تلاشتان متوقف شود و باید در ذهن آن افراد ماندگار شوید. یک لیست از ایمیل برای شبکه تان تهیه کنید و اگر می توانید خبرنامه وب سایتتان را برایشان ارسال کنید. یا یک گروه در شبکه های اجتماعی راه اندازی کنید تا بتوانید با افراد در تماس باشید.

ایمیل ساده ماهانه با اخبار و یادداشتهایی در مورد کارها و اقداماتی که انجام داده اید زمان کوتاهی می برد و شما را بعنوان یک نتورکر قوی نگه میدارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *