۱۰ سوال کلیدی در مصاحبه های استخدام » سوالات خوب در مصاحبه های استخدامی باعث می شوند تا چهره واقعی فرد ظاهر شده و شما بتوانید ضعف ها، قوت ها، سطح دانش، مهارت ها و توانمندی های منابع انسانی را بسنجید. مزیت دیگر سوالات خوب و ممتاز در مصاحبه های استخدامی، وادار شدن مصاحبه شونده به صحبت بیشتر است تا فرد تنها به رزومه خود اکتفا نکرده و بتواند از توانمندی های خود دفاع نماید.

با توجه به اینکه در ادامه ۱۰ سوال کلیدی در مصاحبه های استخدامی را مرور می کنیم اما به یاد داشته باشید که یک مصاحبه کننده باهوش به تناسب مخاطب خود از این سوالات و سوالات رایج استفاده خواهد کرد.

۱-از توانمندی هایتان که می تواند به ما و مجموعه کمک کند، توضیح دهید.

این سوال مخاطبین را به دو گروه ” پیشروها و دنباله روها ” تقسیم می کند. با این سوال کسانی که آمادگی حضور در این جایگاه و درخشش در آن را ندارند مشخص می شوند. اینکه کدام دسته از متقاضیان برای بدست آوردن این شغل آماده جنگیدن شده اند. از جواب های دریافتی در مصاحبه می توانید آنهایی را که آمادگی خاصی برای تصدی شغل مربوطه را ندارند به خوبی بشناسید، آنهایی که باری به هر جهت در جستجوی هر شغلی هستند وبه اصطلاح رایج “هرچه پیش آید خوش آید” در مورد آنان صدق می کند.

۲- چرا باید شما را استخدام کنیم؟

این سوال یکی از بهترین سوالاتی است که می تواند متقاضیان حرفه ای و مناسب را از دیگران جدا سازد. با توجه به رقابت شدید در عرصه کاریابی، هر کارجوی باهوشی باید دلیل یا دلایل قانع کننده ای برای پذیرش و تفاوت خود با سایرین داشته باشد. زمانی که به هنگام جذب منابع انسانی آگهی استخدام را منتشر می کنید با انبوهی از رزومه های مختلف اما گفته های تقریباً یکسان مواجه می شوید و به همین دلیل این سوال می تواند کمک شایانی برای تعیین بهترین گزینه به شما داشته باشد.

کارجویی که تجربه منحصر به فرد، آموزش خاص و جایگاهی در شغل مربوطه و یا علاقه مندی مشخصی داشته باشد به خوبی می تواند شما را برای استخدام خود قانع کند و قطعاً در مواجهه با چنین سوالی به شما اطمینان خواهد داد که در مجموعه شما نیز چنین شرایطی را فراهم خواهد کرد، اگر او را استخدام کنید!

۳- در صورتی که بتوانید حرفه و یا تحصیلات خود را مجدداً شروع کنید، چه تغییراتی در آن خواهید داد؟

زمانی که از کارجویان بخواهید تا در مورد تصمیمات مهم زندگی خود برایتان بگویند، می توانید به جنس تفکرات آنان (مثبت یا منفی) پی برده و همچنینسزح توانمندی هایشان را بر اساس تصمیمات گذشته شان در حوزه حرفه ای و شخصی بسنجید. این گونه سوالات می توانند روشنگر چشم انداز کارجویان و میزان جاه طلبی شان باشد.

۴- اگر با مدیر یا سرپرست قبلی شما تماس بگیریم و بخواهیم موردی از شما که نیاز به توسعه و بهبود دارد را اعلام کند، آن مورد کدام زمینه است؟

قطعاً کارجویان از پاسخ صحیح به این سوال نمی توانند طفره روند، چرا که آنها می دانند مسئول قبلی شان در پاسخ به این سوال به صورت شفاف و واضح عمل خواهد کرد و این سوال می تواند روشنگر بزرگترین ایرادات و ضعف های آنان باشد.

۵- توصیفی از بهترین مدیر خود که تا امروز داشته اید را ارائه کنید.

این سوال نیز می تواند توصیفی از نوع روابط گذشته کارجو با مدیرش را در اختیار شما بگذارد. چرا که این سوال ابعاد شخصیتی و کاری کارجو را به بهترین شکل ممکن بازگو نموده و مصاحبه کننده می تواند نوع و سطح مهارت های ارتباطی  شخصی، کاری و فرهنگی کارجو را به خوبی درک کند. از توضیحات کارجو می توانید حتی به تمایل آنها به خودمختاری در اجرای امور یا پیرو اهداف سازمانی بودنشان را تشخیص دهید.

۶- چه چیزهایی به شما انگیزه می دهد؟

این سوال می تواند مشخص کننده نیروهای محرکه کارجویان باشد. اینکه کارجویان از دید بلند مدتی در حوزه کاری برخوردارند یا تنها به منافع مالی می اندیشند. اگر انگیزاننده های کارجویان با اهرم ها، قابلیت ها و فرهنگ کسب و کارتان یکسان باشد، شما بیش از نیمی از راه استخدام مطلوب را طی کرده اید و گزینه پیش رو گزینه ایده آلی به عنوان منابع انسانی تان خواهد بود.

۷- چه شکست هایی در زندگی تان تجربه کرده اید؟

زمانی که کارجویان درباره شکست های گذشته خود صحبت می کنند، جنبه های شخصیتی، مهارت های ارتباطی و همچنین توانایی همکاری در تیم های کاری فرد مشخص می شود. پاسخ کارجویان می تواند پرداختن به حواشی منفی شکست هایشان باشد و یا توصیف چگونگی رفع مشکلات و روش های مقابله آنان با مشکلاتی مثل کمبود بودجه، زمان و برهم خوردن اولویت هایشان باشد.

۸- در مورد سخت ترین مذاکراتتان تا امروز بگویید.

هر شغلی شامل مذاکرات سخت و آسانی است و یا بهتر بگوئیم زندگی روزمره ما شامل مذاکرات متعددی است. این سوال عمق نگاه مصاحبه کننده را در مورد توانمندی هدایت و پیشروی کارجو در مذاکرات مشکل را بیشتر خواهد کرد.

نکته : هدف از این سوال بررسی توانمندی های مذاکره ای کارجو نیست!

مذاکره کنندگان حرفه ای در چنین شرایطی، از چند جهت به مشکل پرداخته و توضیحاتی از این دست که چطور مسائل را در مذاکره مرتب نموده و از چه طریق راه حل ها را با معیارهای دوطرف سازگار نموده اند، می پردازند.

در هنگام استخدام کارمند، چگونه تشخیص می دهید که فرد انتخاب شده برای کار در بخش خدمات مشتری می تواند عضو فعال و موثری باشد؟ پرسش های صحیح در انجام مصاحبه، نسبت به سابقه ی کاری فرد، اطلاعات بیشتری می دهد، زیرا فرد مجبور به تفکر شده و برای پاسخ به سوالات، به تجارب خود رجوع می کند.

۹- یک تصمیم راهبردی را چطور اتخاذ می نمایید و آن را با همکارانتان در میان می گذارید؟

اینکه چطور کارجوی موردنظر این انتقال و همراهی را با دیگر همکاران داشته باشد می تواند نشانگر ابعاد مدیریتی و راهبردی آنان باشد. آنها ممکن است یکی از راهکارهای نوشتاری، رو در رو به صورت انفرادی یا گروهی را بر گزینند.

۱۰- ۵ سال آینده خود را شرح دهید.

این که کارجو چطور به این مطلب پاسخ خواهد داد به مراتب مهم تر از نوع پاسخ وی است. زمانی که در حال پاسخ به این سوال هستند باید به واکنش ها و حرکات بدنشان توجه کنید، اینکه آیا چشمانشان در حین بازسازی آینده برق می زند یا نه؟ در صورتی که با چنین اشتیاقی درباره آینده صحبت کردند، حتماً هر کاری می کنند تا نیروی لازم برای دستیابی به آینده ایده آل را در سازمانتان فراهم آورند. این بدین معنی است که می توانید سازمانتان را به روند رشد منابع انسانی تان پیوند دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *